Należy jasno stwierdzić, że alkoholizm w rodzinie to choroba wszystkich jej członków, nazywanych często współuzależnionymi. Nałóg bliskiej osoby wiąże się z doświadczaniem przemocy psychicznej, związanej z narastającym strachem oraz zachwianym poczuciem bezpieczeństwa. W przypadku Dorosłych Dzieci Alkoholików (DDA), które w dzieciństwie żyły w zniekształconym, alkoholowym obrazie rzeczywistości, nabyte przez nich doświadczenia z przeszłości mogą wpływać na ich postrzeganie schematów poznawczych.
Istnieje kilka etapów przebiegu choroby wśród rodzin dotkniętych uzależnieniem. Pierwszym z nich jest zaprzeczenie, w którym bliscy zauważają coraz częstsze spożywanie alkoholu przez członka rodziny, ale jego zachowanie jest na tym etapie jeszcze usprawiedliwiane. Następnym krokiem jest ukrywanie problemu – publiczny obraz życia rodzinnego pozostaje niezmieniony. Wraz z rozwojem choroby, życie całej rodziny koncentruje się na osobie uzależnionej. Rozpoczynają się próby kontrolowania jej, ale z reguły są one nieudane. Wówczas nastrój rodziny zależny jest od stanu osoby uzależnionej. Dostosowanie – etap, w którym rodzina traci już nadzieję na poprawę zachowania alkoholika, przejmując jego obowiązki domowe. W ostatnim etapie zostaje postawione ultimatum: albo rodzina, albo alkohol, a w tym nieodwracalne rozstanie z bliskimi. Często dochodzi tutaj do rozpadu wielu rodzin.
Jedynym ratunkiem jest skorzystanie z profesjonalnej pomocy. Prywatne ośrodki leczenia alkoholizmu zapewniają profesjonalne wsparcie, a także specjalistyczne konsultacje terapeutyczne.